planowanie czasu pracy

Czas pracy pracownika młodocianego

Pracownicy młodociani – jak planować ich czas pracy?

Początek września to czas, w którym wielu pracodawców zawiera umowy o pracę z pracownikami młodocianymi. Należy w takiej sytuacji pamiętać, że przepisy prawa pracy obejmują pracowników młodocianych szczególną ochroną. Przede wszystkim praca przez nich wykonywana nie może zaburzać rozwoju psychofizycznego ani kolidować z nauką. Dlatego też czas pracy pracowników młodocianych podlega wyjątkowym obostrzeniom.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • W jakich formach pracownicy młodociani mogą być zatrudnieni

  • Kiedy można zatrudnić osobę poniżej 15 roku życia

  • Jak planować i rozliczać czas pracy młodocianego pracownika

Młodocianym w rozumieniu Kodeksu pracy jest osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18 lat.

Pracownicy młodociani – formy zatrudnienia

Pracowników młodocianych można zatrudnić:

  • w celu przygotowania zawodowego,
  • do prac lekkich – wykaz takich prac powinien znaleźć się w regulaminie pracy, a gdy pracodawca nie ma obowiązku tworzenia regulaminu pracy, w innym dokumencie. Wykaz prac lekkich powinien zostać opracowany zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac.

Przygotowanie zawodowe młodocianych może odbywać się w formie:

  • nauki zawodu – ma ona na celu przygotowanie młodocianego do pracy w charakterze wykwalifikowanego pracownika lub czeladnika i obejmuje praktyczną naukę zawodu, która jest organizowana u pracodawcy na podstawie umowy o pracę oraz dokształcania teoretycznego w szkole lub w systemie pozaszkolnym (np. na kursach);
  • przyuczenia do wykonywania określonej pracy – ma ono na celu przygotowanie młodocianego do pracy w charakterze przyuczonego pracownika i może dotyczyć wybranych prac związanych z nauką zawodu określonych w przepisach dotyczących klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego;
  • rzemieślniczego przygotowania zawodowego młodocianych zatrudnionych w tym celu u pracodawców będących rzemieślnikami w zawodach odpowiadających danemu rodzajowi rzemiosła, nieujętych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, określonych w przepisach dotyczących klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy.

Ważne: Zatrudnienie młodocianego w innym celu niż przygotowanie zawodowe – jest możliwe przy wykonywaniu tzw. prac lekkich.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych – jak wpływa na planowanie czasu pracy

Pracownicy podnoszący swoje kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą mogą korzystać z pewnych udogodnień w zakresie m.in. organizacji czasu pracy. Jednak obowiązek zwalniania pracowników z pracy, aby mogli się szkolić, a także konieczność udzielania im urlopu szkoleniowego mogą utrudniać organizację pracy w firmie.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Jakie uprawnienia przysługują pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą
  • Czy przepisy limitują liczbę zwolnień z całości lub części dnia pracy
  • Jak organizować czas pracy osoby zastępującej pracownika nieobecnego w związku ze zwolnieniami od pracy (przykład grafiku pracy)
  • Z jakich uprawnień może skorzystać uczący się pracownik, gdy pracodawca nie wyraził zgodę na podnoszenie kwalifikacji

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych oznacza zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Przepisy Kodeksu pracy dotyczą przede wszystkim podnoszenia kwalifikacji zawodowych w ramach pracy aktualnie wykonywanej przez pracownika, ale również będą mogły mieć zastosowanie w przypadku, gdy planowany jest awans pracownika lub też pracodawca zamierza zaproponować mu inne warunki pracy, np. pracą na innym stanowisku.

Rozpoczęcie podnoszenia kwalifikacji – decyduje wola pracodawcy

Najważniejsze znaczenie dla rozpoczęcia procesu podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracownika ma decyzja pracodawcy. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych odbywa się bowiem z inicjatywy pracodawcy albo za zgodą pracodawcy, jeżeli z propozycją podnoszenia kwalifikacji zawodowych wystąpi pracownik. Taka decyzja pracodawcy uzewnętrznia się przeważnie w umowie (tzw. umowie szkoleniowej) dotyczącej wzajemnych praw i obowiązków stron stosunku pracy związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych przez pracownika.

Ważne: Pracodawca nie może zmusić pracownika do udziału w szkoleniach.

Jeżeli pracodawca poleca pracownikowi odbycie szkolenia/kursu przypadającego w harmonogramowych godzinach pracy, pracownik powinien takie polecenie wykonać. Jeżeli jednak szkolenie lub kurs odbywa się po godzinach pracy lub w dniu wolnym od pracy albo związane jest z koniecznością odbycia przez pracownika podróży służbowej, fakt odbycia takiego szkolenia/kursu powinien zostać z pracownikiem skonsultowany. Pracownik może bowiem nie zgodzić się na udział w takim szkoleniu bądź kursie.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo