odprawa pieniężna

Wynagrodzenie za pracę za grudzień 2022 r. – kiedy wypłacić ekwiwalenty pieniężne i odprawy pracownikom

Pytanie:

Jesteśmy firmą outsourcingową. Wypłaty u jednego z naszych klientów co miesiąc są dokonywane na koniec każdego miesiąca kalendarzowego za dany miesiąc. Jednak w grudniu klient zamierza wypłacić wynagrodzenia za pracę (czyli same podstawy) jeszcze przed Świętami tj. w dniu 20 grudnia 2022 r. Oczywiście jest spora grupa pracowników, których stosunek pracy kończy się po tej dacie (w większości 31 grudnia 2022 r.). Ci pracownicy mają też uprawnienie do odprawy (zwolnienie z przyczyn niedotyczących pracowników). Klient wydaje dyspozycję, aby wypłacić te ekwiwalenty i odprawy w dniu 10 stycznia 2023 r. Jest to moim zdaniem niepoprawne podejście. Uprzejma prośba o podpowiedzi jakimi podstawami prawnymi posłużyć się aby dowieść, że te składniki muszą być wypłacone w grudniu. Jeśli lista główna (z KUP i ulgą) jest wypłacana 20 grudnia 2022 r. to czy ekwiwalent i odprawa mogą być wypłacone już na tej liście jeśli zatrudnienie kończy się 31 grudnia 2022 ? Czy bardziej poprawne jest wówczas wypłacenie ich na liście dodatkowej w dniu 30 grudnia 2022 r. (31 grudnia 2022 r. wypada w sobotę).

Czy pracodawca musi wypłacać odprawę pracownikowi, któremu wypowiada umowę o pracę

Pytanie:

Pracodawca zatrudnia 27 pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty przekroczył 25 osób). 3 pracowników notorycznie nie stawia się w pracy – albo wymuszają urlop, albo idą po kilkudniowe zwolnienie lekarskie. O ich nieobecności pracodawca dowiaduje się najczęściej od ich współpracowników. Burzą w ten sposób ustalony porządek w firmie (firma wywozi odpady komunalne według ściśle ustalonego harmonogramu, który jest podawany do wiadomości wcześniej). Pracodawca ma poważne problemy z zaplanowaniem natychmiastowego zastępstwa. Zastanawia się nad wypowiedzeniem umowy o pracę. Czy jest zobowiązany do wypłaty odprawy (dwóch pracowników pracuje niecałe pół roku, trzeci 1,5 roku). Czy należą się im 2 dni na poszukiwanie pracy? Kiedy nie trzeba wypłacać odprawy w z powodu zwolnienia?

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników m.in.: przepis zobowiązujący do wypłaty odprawy takiej, jak w przypadku zwolnień grupowych stosuje się w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Jednak przyczyny te muszą stanowić wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron, a zwolnienia w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niż liczba uzasadniająca zastosowanie procedury zwolnień grupowych.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo