nagroda jubileuszowa

Okres pozostawania bez pracy, za który zasądzono wynagrodzenie – czy ma wpływ na prawo do nagrody jubileuszowej

Pytanie:

Pracownik w 2023 r. został przywrócony do pracy po 3 latach, prawomocnym wyrokiem sądu. Zgodnie z art. 47 sąd ustalił 1 miesięczne wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. W roku 2021 r. powinien otrzymać nagrodę jubileuszową za 35 lat pracy. Proszę o informację czy cały okres pozostawania bez pracy wlicza się do czasu stażu czy tylko okres 1 miesiąca zgodnie z art. 51 p. 1 kp? Co w sytuacji, gdy pracownik pracował gdzie indziej podczas tej przerwy w zatrudnieniu?

Z artykułu dowiesz się:
  • Czy okres pozostawania bez pracy, za który zasądzono wynagrodzenie będzie miał wpływ na: długość okresu wypowiedzenia z art. 36 kp., wysokość dodatku stażowego, prawo do nagrody jubileuszowej czy wysokość odprawy pośmiertnej?
  • Czy do stażu pracy, od którego zależy prawo do nagrody jubileuszowej wlicza się cały okres pozostawania bez pracy pracownika?
  • Czy do stażu pracy, od którego zależy prawo do nagrody jubileuszowej należy zaliczyć jeden miesiąc, bo za taki okres zasądzono pracownikowi wynagrodzenie?
  • Co oznacza pojęcie „pozostawanie bez pracy”?

Przeczytaj też:

Sprawdź też więcej o nagrodzie jubileuszowej:

Nagroda jubileuszowa wypłacana w firmie prywatnej – czy należy się wszystkim pracownikom

Nauczyciel przechodzi na świadczenie kompensacyjne – czy należy się odprawa emerytalna i nagroda jubileuszowa

Pytanie:

Nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia do 31 sierpnia 2022 r. Złożył wypowiedzenie umowy o pracę z dniem 1 września 2022 r. ponieważ składa wniosek do ZUS o świadczenie kompensacyjne (14 września 2022 r. skończy 60 lat, a w naszej placówce zatrudniony jest od 1 września 1987 r. na pełnym etacie). Dyrektor zgodził się rozwiązać umowę za porozumieniem stron z dniem 1 września 2022 r. Czy należy nauczycielowi wypłacić nagrodę jubileuszową, która przypada na 1 września 2022 r. i odprawę trzymiesięczną w związku z przejściem na świadczenie kompensacyjne? Czy nauczycielowi który jest obecnie przyjęty na zastępstwo nauczyciela odchodzącego na świadczenie kompensacyjne można zmienić umowę na czas nieokreślony, poprzez porozumienie zmieniające z dniem 1 września 2022 r.?

Podstawa wymiaru nagrody jubileuszowej – jak uwzględniać zmienne składniki wynagrodzenia

Pytanie:

Pracownik w październiku nabył prawo do nagrody jubileuszowej. Oprócz stałych składników płacowych otrzymuje składniki zmienne. Jest to premia miesięczna, premia regulaminowa, premia procentowa od 1 do 100% płacy zasadniczej oraz dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy i święta. Wynagrodzenie  w tym premię, wypłacamy pod koniec każdego miesiąca, zaś dodatek za godziny nocne i świąteczne z przesunięciem, do 10. dnia  następnego miesiąca. W momencie wyliczania podstawy do nagrody jubileuszowej  biorę pod uwagę miesiąc, w którym ten dodatek został faktycznie wypłacony, a nie okres, którego dotyczy. A co w momencie, gdy w miesiącach poprzedzających wystąpi choroba lub urlop i trzeba zrobić uzupełnienie składników zmiennych? Jak należy to zrobić w przypadku dodatku za godziny nocne i świąteczne wypłacone z przesunięciem?

Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi samorządowemu w dniu nabycia prawa do nagrody. A jeżeli dla pracownika samorządowego jest to korzystniejsze, jest to wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty. Jeżeli pracownik samorządowy nabył prawo do nagrody jubileuszowej, będąc zatrudnionym w innym wymiarze czasu pracy niż w dniu jej wypłaty, podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi samorządowemu w dniu nabycia prawa do tej nagrody (§ 8 ust. 5 i 6 rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych).

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo