Udostępnienie akt osobowych pracownika na potrzeby sprawy sądowej o przyznanie emerytury

Renata Zawiślak
10.08.2015AKTUALNE

Udostępnienie akt osobowych pracownika na potrzeby sprawy sądowej o przyznanie emerytury
Pytanie:

Pracownica założyła sprawę przeciwko ZUS o przyznanie emerytury. Obecnie sekretariat Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Sądu Pracy prosi o przysłanie akt osobowych tej pracownicy. Czy zakład pracy musi przekazać akta, czy obowiązuje nas ochrona danych osobowych (nie podano żadnej podstawy prawnej)? Zapewniono nas, że po wykorzystaniu akta zostaną zwrócone.

Odpowiedź:

Każdy obowiązany jest przedstawić na zarządzenie sądu w oznaczonym terminie i miejscu dokument znajdujący się w jego posiadaniu i stanowiący dowód faktu istotnego dla rozstrzygnięcia sprawy. Ocena, czy żądany dokument stanowi dowód faktu istotnego dla rozstrzygnięcia sprawy należy do sądu, a nie do posiadacza dokumentu.

Zgodnie z art. 248 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, każdy obowiązany jest przedstawić na zarządzenie sądu w oznaczonym terminie i miejscu dokument znajdujący się w jego posiadaniu i stanowiący dowód faktu istotnego dla rozstrzygnięcia sprawy, chyba że dokument zawiera informacje niejawne. Z powyższego wynika ustawowy obowiązek przedstawienia i złożenia na żądanie sądu wszelkiego rodzaju dokumentów dotyczących okoliczności faktycznych istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy.

Tylko wyjątkowo można odmówić udostępnienia dokumentów

Wyjątkiem są dokumenty zawierające informacje niejawne, pod pojęciem których należy rozumieć, zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o ochronie informacji niejawnych, informacje, których nieuprawnione ujawnienie spowodowałoby lub mogłoby spowodować szkody dla Rzeczypospolitej Polskiej albo byłoby z punktu widzenia jej interesów niekorzystne, także w trakcie ich opracowywania oraz niezależnie od formy i sposobu ich wyrażania.

Nadto od obowiązku przedstawienia dokumentów, w myśl art. 248 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, może uchylić się ten, kto co do okoliczności objętych treścią dokumentu mógłby jako świadek odmówić zeznania albo kto posiada dokument w imieniu osoby trzeciej, która mogłaby z takich samych przyczyn sprzeciwić się przedstawieniu dokumentu. Jednakże i wówczas nie można odmówić przedstawienia dokumentu, gdy jego posiadacz lub osoba trzecia obowiązani są do tego względem chociażby jednej ze stron albo gdy dokument wystawiony jest w interesie strony, która żąda przeprowadzenia dowodu.

Strona nie może ponadto odmówić przedstawienia dokumentu, jeżeli szkoda, na którą byłaby przez to narażona, polega na przegraniu procesu.

Za „nie” pracodawcy grozi grzywna

Akta osobowe pracownika nie są dokumentami, co do których zachodziłyby podstawy do odmowy ich przedstawienia w Sądzie, co oznacza, że pracodawca zobowiązany jest niezwłocznie wypełnić zarządzenie Sądu.

Zgodnie z art. 251 Kodeksu postępowania cywilnego, za nieuzasadnioną odmowę przedstawienia dokumentu przez osobę trzecią sąd, po wysłuchaniu jej oraz stron co do zasadności odmowy, skaże osobę trzecią na grzywnę. Grzywnę wymierza się w kwocie do 5.000 zł (art. 163 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego).

Podstawa prawna: 

art. 163 § 1, art. 248, art. 251 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r., poz. 101 ze zm.).
art. 1 ust. 1 ustawy z 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz.U. 2010, nr 182, poz. 1228 ze zm.).

Autorem odpowiedzi jest: 

Renata Zawiślak


AUTOR
Radca prawny, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo