Listowne oświadczenie o rozwiązaniu umowy odebrane przez inną osobę niż pracownik


Listowne oświadczenie o rozwiązaniu umowy odebrane przez inną osobę niż pracownik
Pytanie:

Pracodawca wysłał pracownikowi pocztą oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika z powody długotrwałej choroby (art 53 Kodeksu pracy). W czasie choroby pracownik wyprowadził się do innego miasta i ponownie ożenił. Zwrotne potwierdzenie odbioru otrzymaliśmy podpisane przez nieznaną kobietę (listonosz nie zrobił adnotacji co do pokrewieństwa lub powinowactwa z pracownikiem). Czy możemy uznać, że oświadczenie o rozwiązaniu umowy zostało doręczone?

Odpowiedź:

W opisanym przypadku należy uznać, że oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy zostało skutecznie doręczone pracownikowi.

Kodeks pracy umożliwia pracodawcy rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia w przypadku przedłużającej się nieobecności pracownika w pracy spowodowanej chorobą.

Rozwiązanie umowy dopiero po upływie okresu ochrony

Zgodnie z art. 53 § 1 Kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

  1. dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,

  2. dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie ze wskazaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy w tym trybie. W oświadczeniu powinno być również zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.

Ostatnim dniem zatrudnienia jest data odbioru listu

Nie ma przeszkód, aby oświadczenie pracodawcy zostało przesłane pracownikowi za pośrednictwem poczty. W takim przypadku datą rozwiązania stosunku pracy będzie data, z jaką pismo pracodawcy dotrze do pracownika w taki sposób, że będzie on mógł zapoznać się z jego treścią (chyba, że w oświadczeniu pracodawcy zostanie wskazana późniejsza data rozwiązania umowy). Decyduje więc data doręczenia wskazana na zwrotnym potwierdzeniu odbioru.

Przesyłkę pocztową doręcza się adresatowi pod adresem wskazanym na przesyłce. Przesyłka pocztowa może być także wydana ze skutkiem doręczenia osobie pełnoletniej zamieszkałej razem z adresatem, jeżeli adresat nie złożył w placówce pocztowej zastrzeżenia w zakresie doręczenia przesyłki rejestrowanej.

Zgodnie z powyższym w przypadku nieobecności pracownika przesyłkę mogła odebrać osoba pełnoletnia zamieszkała razem z pracownikiem (np. żona lub inny członek rodziny). Jeżeli więc na zwrotnym potwierdzeniu odbioru znajduje się podpis osoby, która odebrała przesyłkę adresowaną do pracownika, to nie ma przeszkód, aby uznać iż oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę zostało skutecznie doręczone.

Podstawa prawna: 

art. 30 § 3-5, art. 53 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
art. 37 ust. 1 i ust. 2 pkt 3 ustawy z 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz.U. poz. 1529 ze zm.).

Autorem odpowiedzi jest: 

Katarzyna Pietruszyńska


Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz
AUTOR
Specjalista z zakresu prawa pracy, autorka licznych artykułów, porad i wyjaśnień z zakresu prawa pracy, w tym w szczególności dotyczących problematyki urlopów wypoczynkowych, nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo