Wniosek pracownika o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron a zmiana trybu rozwiązania i możliwość cofnięcia złożonego podania

Anna Zajączkowska
Anna Zajączkowska
19.06.2008AKTUALNE

Pytanie:

Pracownik 6 maja 2008 r. złożył podanie o zwolnienie na zasadzie porozumienia stron. Pracodawca odmówił jednak takiego sposobu rozwiązania stosunku pracy i wyraził zgodę na zwolnienie w trybie ustawowym, czyli 3-miesięczne wypowiedzenie. Pracownik po paru dniach zdecydował się na wycofanie swojego podania. Czy pracownik może wycofać podanie o zwolnienie bez zgody pracodawcy?

Odpowiedź:

Jeżeli pracodawca odmówił zaakceptowania wniosku pracownika o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, to nie ma już możliwości wykorzystania tego wniosku przez pracodawcę po kilku dniach. Jeśli jednak po odmowie pracodawcy pracownik oświadczył, że w takiej sytuacji pismo należy traktować jako wypowiedzenie, to nie może ono zostać wycofane bez zgody pracodawcy.

Pracodawca bez zgody pracownika nie może zmienić trybu rozwiązania umowy

Umowa o pracę może być rozwiązana m.in. za porozumieniem stron bądź też na skutek wypowiedzenia przez jedną ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Aby rozwiązać umowę za porozumieniem, konieczna jest zgoda obu stron umowy. W sytuacji, w której pracownik wnioskuje o wyrażenie zgody na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, pracodawca może przyjąć tę propozycję lub też ją odrzucić. Nie może natomiast samodzielnie zmienić trybu jej rozwiązania. W związku z tym, jeżeli w przypadku opisanym w pytaniu pracownik nie zastrzegł, iż jego podanie w razie niewyrażenia zgody przez pracodawcę należy poczytywać jako wypowiedzenie, przyjmuje się, iż pracownik chce rozwiązać umowę o pracę tylko w trybie porozumienia stron. Dlatego też jeżeli pracodawca nie wyraził zgody, umowa nie ulegnie rozwiązaniu.

Zdaniem sądu

SN: Przy porozumieniu konieczna jest zgoda obu stron umowy
Porozumienie co do rozwiązania umowy o pracę jest zgodnym oświadczeniem woli jej stron. Wobec wyraźnej odmowy wyrażenia zgody na propozycję nie dojdzie do uzgodnienia oświadczeń woli między stronami umowy.
(Fragment uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z 27 marca 2000 r., I PKN 557/99 OSNP 2001/16/511).

Wypowiedzenie można cofnąć tylko za zgodą drugiej strony

Jeżeli pracodawca wyraża zgodę na rozwiązanie umowy, ale w innym trybie niż proponował pracownik, tj. za wypowiedzeniem stron, konieczne jest, aby pracownik złożył pracodawcy pisemne wypowiedzenie lub wyraził zgodę na potraktowanie już złożonego podania jako wypowiedzenia. W związku z tym, jeśli z woli stron wynika, iż pracownik po otrzymaniu od pracodawcy propozycji zmiany trybu rozwiązania umowy wyraził zgodę, aby jego pismo uznać za wypowiedzenie, w takiej sytuacji pracownik bez zgody pracodawcy nie może już go samodzielnie wycofać, a umowa ulegnie rozwiązaniu z upływem okresu wypowiedzenia. Tylko za zgodą pracodawcy możliwe jest w tym przypadku cofnięcie wypowiedzenia.

Autorem odpowiedzi jest: 

Anna Zajączkowska


Anna Zajączkowska
AUTOR
Prawnik, specjalista prawa pracy, specjalista w zagadnieniach dotyczących zatrudnienia i zwalniania, odpowiedzialności materialnej pracowników, czasu pracy, szczególnych zasad rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, a także promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo