Konieczność dodatkowego rekompensowania pracy w niedziele i święta w systemie zmianowym

Joanna Suchanowska
Joanna Suchanowska
08.01.2015AKTUALNE

Pytanie:

Zatrudniamy robotników gospodarczych – stróży. Pracują oni zmianowo np.: poniedziałek od 7.00 do 19.00, wtorek od 19.00 do 7.00, środa i czwartek wolne, piątek od 7.00 do 19.00, sobota 7.00 – 19.00, niedziela i poniedziałek wolne itd. Godzinowo nie przekraczają normy miesięcznej (jeżeli w miesiącu jest do przepracowania 160 godzin, to tyle też pracują). Czy w takim systemie za pracę w niedzielę i święta przysługują im dodatkowo jakieś dni wolne?

Odpowiedź:

W opisanej w pytaniu sytuacji praca w niedzielę lub święto stanowi stały element rozkładu czasu pracy pracownika i jako taka nie musi być rekompensowana dodatkowym dniem wolnym od pracy.

Za pracę w niedzielę i święto uważa się pracę wykonywaną między 6.00 w tym dniu a 6.00 w następnym dniu – chyba, że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina. Każda praca przypadająca w tych godzinach stanowi pracę w niedzielę lub święto. Świadczona przez pracownika praca w niedzielę lub święto, w sytuacji opisanej w pytaniu, stanowi jednak element stałej organizacji pracy pracownika. Niedziela lub święto jest bowiem dniem pracy pracownika wynikającym z obowiązującego go rozkładu czasu pracy (staje się normalnym dniem pracy dla pracownika).

Generalną zasadą jest, że pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta, w przypadkach dozwolonej pracy w te dni, pracodawca w pierwszej kolejności powinien zapewnić inny dzień wolny od pracy. „Wobec braku wyraźnego wyłączenia należy przyjąć, że obowiązek udzielenia dnia wolnego istnieje zarówno wtedy, gdy praca w niedzielę lub święto była planowana, jak i wówczas, gdy stanowiła konsekwencję nieplanowanej akcji ratowniczej lub usuwania awarii. Różny będzie natomiast tryb udzielania dnia wolnego. W przypadku planowej pracy w te dni pracodawca powinien z góry zaplanować również dzień wolny, a jego niewyznaczenie jest traktowane jako sytuacja, w której zakłada się z góry wykonywanie pracy nadliczbowej” (E. Szemplińska, Konsultacje..., PiZS 1998, nr 11, s. 47).

Tym samym zapewniając pracownikom średnio 2 dni wolne w tygodniu pracodawca udziela im zarówno dnia wolnego wynikającego z rozkładu casu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, jak też dnia wolnego w zamian za planowaną uprzednio pracę w niedzielę lub święto.

Autorem odpowiedzi jest: 

Joanna Kaleta


Joanna Suchanowska
AUTOR
Adwokat, specjalizuje się m.in. w zagadnieniach czasu pracy oraz wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy, szkoleniowiec z dużym doświadczeniem prowadzący zarówno szkolenia otwarte jak i zamknięte; autor licznych publikacji z zakresu prawa pracy.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo