Potrącenie nienależnie wypłaconego wynagrodzenia pracownikowi, z którym rozwiązano umowę w trybie dyscyplinarnym

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
17.11.2015AKTUALNE

Potrącenie nienależnie wypłaconego wynagrodzenia pracownikowi, z którym rozwiązano umowę w trybie dyscyplinarnym
Pytanie:

Z pracownikiem zatrudnionym na czas określony rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia w trybie art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy (oświadczenie o rozwiązaniu umowy wysłano pocztą), z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy od 29 października 2015 r. Ponieważ wynagrodzenie w zakładzie wypłacane jest 27. dnia miesiąca, za październik pracownik otrzymał pełną wypłatę. Czy i w jaki sposób pracodawca powinien żądać zwrotu nienależnie pobranego wynagrodzenia za 3 dni października? Czy w tej sytuacji należy wypłacać ekwiwalent za 4 dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego?

Odpowiedź:

Jeżeli pracownikowi przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany w naturze urlop wypoczynkowy, to należy ten ekwiwalent naliczyć. Jednak można go pomniejszyć o część wynagrodzenia, które okazało się nienależne. Pracownik otrzyma ekwiwalent po stosownym obniżeniu, chyba że będzie on równy nadpłacie bądź od niej niższy. Wtedy całe świadczenie z tytułu urlopu zostanie skonsumowane przez nadpłatę wynagrodzenia i pracownik nie otrzyma go w ogóle.

Z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Tak stanowi art. 87 § 7 kodeksu pracy. Takiego odliczenia można dokonać bez zgody pracownika. Odliczenia w tym trybie można dokonać wyłącznie wtedy, gdy:

  • wynagrodzenie jest nienależne, a więc w momencie wypłaty pracodawca nie spodziewał się (nie miał informacji), że zajdą okoliczności pozbawiające pracownika prawa do pełnego wynagrodzenia za dany miesiąc np. udział w strajku, choroba,

  • następuje ono w najbliższym terminie płatności wynagrodzenia na rzecz pracownika.

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy mieści się w szerokim pojęciu "wynagrodzenia", z którego można dokonywać takiego uproszczonego odliczenia.

Skoro 27 października, czyli zgodnie z przyjętym w firmie terminie wypłat wynagrodzeń, pracownik otrzymał pełne wynagrodzenie za październik, a po jego pobraniu nie pojawił się w pracy, to oznacza że miał nieusprawiedliwioną nieobecność, za którą nie przysługuje wynagrodzenie. W związku z tym, z ekwiwalentu za urlop, który będzie wypłacany, wolno odliczyć nadpłaconą część pensji, bez zgody pracownika.

Autorem odpowiedzi jest: 

Izabela Nowacka


Izabela Nowacka
AUTOR
Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo