Portal Kadrowo-płacowy Portal Kadrowo-płacowy - Codziennie bieżące informacje

Nie pamiętasz hasła?
» Płace»Aktualności Płace»Płace - Aktualności 2012

Płace - Aktualności 2012

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej nie zawsze jest zwolniony z PIT

Mariusz Olech 5 listopada 2012
Jeśli pracodawca wypłaca pracownikowi ekwiwalent za pranie odzieży roboczej, ale w sposób ryczałtowy, czyli niestanowiący dokładnie równowartości faktycznie poniesionych przez tę osobę wydatków, to wartość wspomnianego świadczenia nie korzysta ze zwolnienia od PIT.
Takie stanowisko zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 10 października 2012 r. (nr IPPB4/415-574/12-4/JK).

Organ podatkowy powołał się w niej na przepisy Kodeksu pracy z których wynika m.in., że pracodawca ma obowiązek nieodpłatnego zapewnienia pracownikowi odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania określone w Polskich Normach jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, a także ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 2377 § 1 kp). Może przy tym ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca powinien też zapewnić, aby stosowane w zakładzie pracy środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe. To na nim spoczywa również obowiązek odpowiednio ich prania, konserwacji, naprawy, odpylania i odkażania.
Ważne! W przypadku gdy pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika. Wówczas jednak pracodawca zobowiązany jest do wypłaty temu pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów, które ta osoba poniosła (art. 2379 § 3 kp).
W interpretacji wskazano ponadto, że przyznany pracownikom ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej stanowi przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 tej ustawy wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

Dlatego według organu jeśli ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej zostanie przyznany pracownikowi na podstawie powołanych wcześniej przepisów Kodeksu pracy, to jego wartość będzie zwolniona od opodatkowania zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 11 updof. Jednakże w sytuacji, gdy jego wysokość nie stanowi równowartości faktycznie poniesionych przez pracownika kosztów - wspomniany ekwiwalent nie korzysta ze zwolnienia od PIT. Do takiego wniosku prowadzi bowiem literalne brzmienie powołanych przepisów.
Ważne! W konsekwencji wypłata pracownikom stałej ryczałtowej kwoty kosztów prania odzieży roboczej powinna być opodatkowana jako przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 updof. 
Autor: Mariusz Olech
wróć do listy
Ocena:

0 głosów



Artykuł bezpłatny

Jesteś już użytkownikiem portalu kadrowo-płacowego? Zaloguj się!

Nie pamiętasz hasła?

Powiązane artykuły

Zapomogi i świadczenia pieniężne z funduszu socjalnego będą zwolnione z...

9 czerwca 2009

Działania antykryzysowe rządu to nie tylko nowa specustawa, której projekt trafił właśnie do Sejmu, ale również zmiany w obowiązujących przepisach. Jedną z propozycji jest zwolnienie z podatku...

NSA: Imprezy integracyjne bez podatku

Katarzyna Borkowska 22 lutego 2013

Sam fakt umożliwienia pracownikom skorzystania z poczęstunku podczas imprezy integracyjnej nie powoduje powstania u nich przychodu. Tak wynika z wyroku NSA z 20 lutego 2013 r. (II FSK 1256/11)....

Święta w firmie, czyli jak rozliczyć spotkanie wigilijne i prezenty dla...

Aneta Mościcka 16 grudnia 2009

Z ostatnich badań wynika, że co czwarty pracodawca wręcza swoim pracownikom świąteczne prezenty, a w co drugiej polskiej firmie odbywa się spotkanie wigilijne z pracownikami. Najczęściej pracownicy...

Ochrona ubezpieczeniowa kierowców wykonujących zagraniczne podróże służbowe - z...

Mariusz Olech 6 lipca 2012

Opłacenie przez pracodawcę składek na ubezpieczenie kierowców w zagranicznej podróży służbowej, dotyczące kosztów leczenia, usługi assistance, a także odpowiedzialności cywilnej, rodzi u nich...

Narzędzia

 
 

Kalkulatory


Praktyczne narzędzia kadrowe, podatkowe i ubezpieczeniowe

Wzory dokumentów

 

Wzory i formularze niezbędne dla każdego pracodawcy i płatnika. Pobierz w doc lub PDF

Listy kontrolne

 

Sprawdź czy wszystko wykonujesz poprawnie

Wskaźniki


Wynagrodzenia, odsetki, podatki, składki ZUS i wiele innych aktualnych wskaźników

Szkolenia

 

Szkolenia i warsztaty dla specjalistów ds. kadr i płac

Akty prawne


100 najistotniejszych stale aktualizowanych aktów prawnych

Orzeczenia


Kluczowe stanowiska sądów w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Komunikaty ZUS


Informacje i komunikaty Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Wideo

 

Porady wideo ekspertów

 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2014
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zgłoś wydarzenie

Zbliżające się wydarzenia:

Więcej: Kalendarz wydarzeń
Realizacja: Ideo, Powered by:
Portalkadrowy.pl Copyright © 2007-2012 Wszelkie prawa zastrzeżone

Strona używa plików cookies.

Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.