Z początkiem roku na pracodawców spadły nowe obowiązki wynikające z przepisów ustawy o emeryturach pomostowych. Nadal jednak dostajemy od Państwa mnóstwo pytań dotyczących m.in. zaliczenia pracy na danym stanowisku do prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, czy obowiązku opłacania składek na FEP za poszczególnych pracowników. W poniższym tekście rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
1. Od 1 stycznia 2010 r. pracodawca musi prowadzić wykaz oraz ewidencję stanowisk pracy w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze
Przepisy ustawy o emeryturach pomostowych zobowiązują płatników składek m.in. do prowadzenia:
a) wykazu stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
b) ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których jest przewidziany obowiązek opłacania składek na FEP.
Ewidencja - w stosunku do każdego pracownika - musi zawierać:
- nazwisko i imię,
- datę urodzenia,
- numery PESEL i NIP,
- serię i numer dowodu osobistego lub paszportu.
2. Decyzja o zaliczeniu do pracy w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze należy do pracodawcy
W państwa pytaniach często pojawia się problem, czy dane stanowisko pracy można zaliczyć do pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Dotychczas o tym, czy praca na danym stanowisku kwalifikowała się do prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przesądzał fakt, czy dane stanowisko pracy było wymienione w wykazie A lub B rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze oraz w zarządzeniach i uchwałach resortowych wydanych na podstawie tego rozporządzenia. Od 1 stycznia 2009 r. obowiązują przepisy ustawy o emeryturach pomostowych. Załączniki nr 1 i nr 2 do ustawy zawierają rodzaje prac w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze - prace te zostały jednak wymienione w sposób ogólny. Natomiast szczegółowe wykazy stanowisk, na których wykonywana jest taka praca, ma obowiązek utworzyć pracodawca (płatnik składek).
Zatem obowiązek stworzenia wykazu prac i określenia, które stanowiska pracy kwalifikują się do prac w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze spoczywa wyłącznie na pracodawcy (płatniku składek), a nie np. oddziale ZUS lub innym organie.
Oczywiście pracodawca nie może tworzyć tych wykazów w sposób dowolny - powinien on bazować na definicjach
prac w szczególnych warunkach i
o szczególnym charakterze, określonych w ustawie. Przy tworzeniu wykazów tych prac pomocna będzie również ocena ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą, którą każdy pracodawca ma obowiązek przeprowadzić. Obowiązek ten wynika wprost z przepisów Kodeksu pracy.
Pracodawca oceniając ryzyko zawodowe uwzględnia wszystkie czynniki środowiska pracy występujące podczas wykonywania prac, które powinny być zidentyfikowane i zmierzone, a także sposoby wykonywania tych prac.
Sprawy sporne dotyczące nieumieszczenia w ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze rozpoznaje Państwowa Inspekcja Pracy. Właściwy organ PIP będzie mógł zatem nakazać pracodawcy umieszczenie określonego pracownika w ewidencji pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Konsekwencją wydania takiej decyzji będzie obowiązek poszerzenia przez pracodawcę utworzonego wykazu - o wskazane stanowisko.
Błąd: Wykaz prac utworzony przez pracodawcę zawiera tylko ogólne rodzaje prac w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze wymienione w załącznikach do ustawy
Postępowanie prawidłowe: Wykaz zawiera konkretne stanowiska pracy
Wykaz stanowisk pracy, na których wykonywane są prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze powinien zawierać konkretne stanowiska pracy, których nazwa musi odpowiadać nazwom stanowisk, na jakich są zatrudnianiu pracownicy u danego pracodawcy. W wykazie nie wystarczy powielić rodzajów prac wymienionych w załącznikach do ustawy - musi on zawierać stanowiska pracy, zakwalifikowane przez pracodawcę do prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
3. W ewidencji należy ująć pracowników, za których odprowadzana jest składka na FEP
Kolejnym „nowym” obowiązkiem płatnika składek jest prowadzenie ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których jest przewidziany obowiązek opłacania składek na FEP oraz naliczanie i odprowadzanie składek na ten fundusz.
Składki na Fundusz Emerytur Pomostowych opłaca się za pracownika, który spełnia łącznie następujące warunki:
- urodził się po 31 grudnia 1948 r.,
- wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w przepisach ustawy o emeryturach pomostowych.
W tym miejscu często pojawia się wątpliwość - czy obowiązek opłacania składek na FEP, a tym samym obowiązek ujęcia danego pracownika w ewidencji jest uzależniony od wymiaru czasu pracy pracownika wykonującego pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Błąd: Opłacanie składek tylko za pracowników pełnozatrudnionych
Postępowanie prawidłowe: składki na FEP za wszystkich pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze
Należy pamiętać, że obowiązek opłacania składek na FEP nie jest uzależniony od wymiaru zatrudnienia pracownika wykonującego pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Składki te należy opłacać zarówno za pracowników zatrudnionych w pełnym jak i niepełnym wymiarze czasu pracy - jeśli spełnione są 2 powyższe warunki.
Takie stanowisko prezentuje również Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Ważne! Wymiar zatrudnienia ma wpływ na prawo do emerytury pomostowej Przy ustalaniu prawa do emerytury pomostowej za pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze rozumie się pracowników wykonujących te prace w pełnym wymiarze czasu pracy. Zatem wymiar zatrudnienia pracownika nie ma wpływu na obowiązek odprowadzania za niego składek na FEP, ma natomiast znaczenie przy ustalaniu prawa do emerytury. |
4. „Starą” pracę w szczególnych warunkach nadal trzeba wykazywać w świadectwie pracy
Wejście nowych przepisów spowodowało również spore zamieszanie w kwestii poświadczania okresów prac, które były pracą w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w rozumieniu starych przepisów, ale nie zostały ujęte w nowotworzonych wykazach.
Błąd: Niepoświadczanie pracy w szczególnych warunkach w rozumieniu dotychczasowych przepisów
Postępowanie prawidłowe: Pracodawca nie został zwolniony z obowiązku poświadczania w świadectwie pracy „starych” okresów pracy w szczególnych warunkach i w szczególnym charakterze
Nawet, jeśli praca na danym stanowisku nie została zakwalifikowana jako praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w świetle przepisów ustawy o emeryturach pomostowych, pracodawca ma obowiązek wykazywać okresy takiej pracy w świadectwie pracy przekazywanym pracownikowi. Okresy te nadal mają bowiem wpływ na uprawnienia emerytalne niektórych pracowników.
Natomiast w stosunku do pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu nowych przepisów, okresy tej pracy - do czasu przekazania do ZUS zgłoszenia o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (pierwsze takie zgłoszenie za 2010 r. płatnicy składek będą mieli obowiązek przekazać do 31 marca 2011 r.) - płatnicy składek (pracodawcy) dla potrzeb ustalenia prawa do emerytury pomostowej są zobowiązani do wystawiania pracownikom zaświadczeń o okresach pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, przypadających po dniu 31 grudnia 2008 r. Płatnik składek jest zobowiązany również do wystawiania zaświadczeń o okresach pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, przypadających przed 1 stycznia 2009 r.
W zaświadczeniu płatnik składek powinien potwierdzić fakt wykonywania pracy wymienionej w określonym punkcie załącznika nr 1 lub nr 2 do ustawy o emeryturach pomostowych, okres wykonywania tej pracy, a także czy praca była wykonywana w pełnym wymiarze czasu pracy. Przy wystawianiu takiego zaświadczenia płatnik składek powinien również pominąć okresy niewykonywania pracy, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie lub świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Podstawa prawna:
» art. 3, art. 29 - art. 42, art. 50, art. 54, art. 57 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. nr 237, poz. 1656),
» art. 125a ust. 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U z 2009 r. nr 153, poz. 1227),
» art. 226 pkt 1 ustawy z 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
» rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650, ze zm.),
» rozporządzenie Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. nr 8, poz. 43, ze zm.).
Komentarze (0)