Portal Kadrowo-płacowy Portal Kadrowo-płacowy - Codziennie bieżące informacje

Nie pamiętasz hasła?
» Płace»Aktualności Płace»Płace - Aktualności 2009

Płace - Aktualności 2009

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP a prawo do zasiłku dla bezrobotnych

Krystyna Tymorek 17 lipca 2009
W 2009 r. został zniesiony obowiązek opłacania składek na FP za niektórych pracowników (m.in. powracających z urlopów macierzyńskich i wychowawczych oraz za pracowników, którzy ukończyli 55 lat - kobiety i 60 lat - mężczyźni). Zwolnienie to jest korzystne dla pracodawców, ponieważ obniża koszty pracy, ale co z pracownikami? Czy taki pracownik będzie mógł ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych?
1. Pracodawca nie musi opłacać składek na FP za niektórych pracowników
Pracodawcy nie opłacają składek na Fundusz Pracy za pracowników, powracających z urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego w okresie 36 miesięcy począwszy od 1. miesiąca po powrocie z któregoś z tych urlopów. Jeżeli pracownik wróci z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego np. w lipcu, to składki na fundusz pracy nie opłaca się poczynając od sierpnia (za lipiec składkę należy zapłacić).
Ponadto, pracodawcy nie opłacają również składek na Fundusz Pracy za osoby zatrudnione, które ukończyły 50 rok życia przed nawiązaniem stosunku pracy i w okresie 30 dni przed dniem zatrudnienia pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy. W takich przypadkach pracodawcy nie opłacają składek na Fundusz Pracy przez 12 miesięcy, począwszy od 1. miesiąca po miesiącu, w którym została zawarta umowy o pracę.
Dodatkowo, pracodawcy nie opłacają składek na Fundusz Pracy za pracowników, którzy osiągnęli 55 lat (kobieta), 60 lat (mężczyzna). W przypadku, gdy osiągniecie powyższego wieku następuje w trakcie miesiąca kalendarzowego - zwolnienie z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy następuje dopiero od następnego miesiąca. Jedynie w przypadku osób, których 55 (60) urodziny przypadają pierwszego dnia danego miesiąca, zwolnienie z opłacania składek następuje już od tego miesiąca.
2. Mimo nie odprowadzania składek na FP przysługuje prawo do zasiłku dla bezrobotnych
Wszystkie wyżej wymienione osoby, od których pracodawcy nie opłacają składek na Fundusz Pracy, będą jednak mogły ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych na takich samych zasadach, na jakich ubiegają się o taki zasiłek zwalniani pracownicy, od których składka na Fundusz pracy jest odprowadzana. Zgodnie z wyjaśnieniem uzyskanym w resorcie pracy - okresy wyżej wymienionych zwolnień z opłacania składek na Fundusz Pracy są zaliczane do okresów, za które składki na Fundusz Pracy były opłacane.
Tak więc okresy, za które pracodawca nie opłacił składek, korzystając ze zwolnień wymienionych w art. 104a i art. 104b ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy jest zaliczany do okresów opłacania tych składek, uprawniających do zasiłku dla bezrobotnych.
Zaliczane są oczywiście, tak jak w każdym przypadku ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych), okresy, w których były pracownik, ubiegający się o zasiłek dla bezrobotnych, zarabiał miesięcznie kwotę odpowiadającą co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę.
Podstawa prawna: 
» art. 71, art. 104a i art. 104b ustawy z 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415, ze zm.).
Autor: Krystyna Tymorek
wróć do listy
Ocena:

0 głosów

Artykuł bezpłatny

Jesteś już użytkownikiem portalu kadrowo-płacowego? Zaloguj się!

Nie pamiętasz hasła?

Powiązane artykuły

Sprawdź, jak w 2012 r. ustalać podstawę wymiaru składek za osoby przebywające...

Izabela Nowacka 30 stycznia 2012

Jak liczyć wynagrodzenie z 12 miesięcy przed urlopem wychowawczym? Co zrobić, jeśli pracownik przed urlopem przebywał na zwolnieniu lekarskim i zasiłku macierzyńskim? Wyjaśniamy i podpowiadamy na...

Urlop macierzyński ani ojcowski nie pozbawi prawa do „trzynastki”

Katarzyna Borkowska 26 października 2012

Zwiększy się liczba osób uprawnionych do otrzymania „trzynastek” począwszy od dodatkowych wynagrodzeń za 2012 r. Dostaną je osoby korzystające z urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego, a...

MPiPS: prowadzenie działalności gospodarczej przy zwolnieniu z opłacania...

Aneta Mościcka 22 lutego 2012

Luka w prawie utrudnia przedsiębiorcom, którzy korzystali ze zwolnienia z opłacania składek na Fundusz Pracy, uzyskanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Ministerstwo Pracy pod koniec 2011 r....

„Trzynastki” za 2012 r. otrzymają również osoby korzystające z...

Katarzyna Borkowska 7 grudnia 2012

Urlop macierzyński nie pozbawi prawa do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia rocznego w jednostkach sektora finansów publicznych. Zmiana ma zostać wprowadzona począwszy od najbliższych trzynastek -...

37 miesięcy urlopu wychowawczego od stycznia 2013 r.

Katarzyna Borkowska 22 sierpnia 2012

Trwają prace nad nowelizacją Kodeksu pracy dotyczące urlopu wychowawczego. Od nowego roku przewiduje się m.in. wydłużenie wymiaru tego urlopu. Sprawdź szczegóły.

Narzędzia

 
 

Kalkulatory


Praktyczne narzędzia kadrowe, podatkowe i ubezpieczeniowe

Wzory dokumentów

 

Wzory i formularze niezbędne dla każdego pracodawcy i płatnika. Pobierz w doc lub PDF

Listy kontrolne

 

Sprawdź czy wszystko wykonujesz poprawnie

Wskaźniki


Wynagrodzenia, odsetki, podatki, składki ZUS i wiele innych aktualnych wskaźników

Szkolenia

 

Szkolenia i warsztaty dla specjalistów ds. kadr i płac

Akty prawne


100 najistotniejszych stale aktualizowanych aktów prawnych

Orzeczenia


Kluczowe stanowiska sądów w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Komunikaty ZUS


Informacje i komunikaty Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Wideo

 

Porady wideo ekspertów

 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2014
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zgłoś wydarzenie
Realizacja: Ideo, Powered by:
Portalkadrowy.pl Copyright © 2007-2012 Wszelkie prawa zastrzeżone

Strona używa plików cookies.

Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.