Likwidacja firmy z powodu choroby właściciela a prawo do odprawy pieniężnej z tytułu rozwiązania stosunku pracy


Pytanie:

Czy biorąc za podstawę tak skonstruowane wypowiedzenie o treści: „z dniem 29 lipca 2011 r. rozwiązuje z Panią umowę o pracę zawartą 2 maja 2006 r. z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynie 31 października 2011 r. Przyczyną wypowiedzenia jest likwidacja firmy z powodu choroby oraz osiągnięcia wieku emerytalnego jedynego właściciela oraz udziałowca spółki. Podstawa prawna: art. 30 § 1 pkt 2, art. 411 § 1 Kodeksu pracy. Jednocześnie informuję, iż w terminie 14 przysługuje odwołanie...” pracownikowi przysługuje odprawa? Ważne jest, że w tym czasie jest więcej zwolnień niż tylko ta jedna osoba? Czy tu nie ma zastosowania ustawa o zwolnieniach grupowych? Jeśli przysługuje odprawa, to na jakiej podstawie?

Odpowiedź:

Jeśli pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, ma obowiązek wypłacić odprawę z tytułu rozwiązania stosunku pracy, nie ma tu znaczenia, ilu pracowników otrzymało wypowiedzenia. Podstawę wypłaty odprawy stanowią przepisy tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych.

Odprawa pieniężna przysługuje pracownikowi, z którym został rozwiązany stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracownika w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę lub na mocy porozumienia stron.

Wysokość odprawy uzależniona jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

  • 1-miesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
  • 2-miesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat,
  • 3-miesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.
Odprawa przysługuje zarówno w tych przypadkach gdy pracodawca zwalnia określoną przepisami liczbę pracowników w ramach zwolnień grupowych, jak i tych, gdy dochodzi do zwolnień indywidualnych.

Należy podkreślić, że obowiązek wypłaty odprawy dotyczy tylko pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Mniejsi pracodawcy nie mają obowiązku wypłacania odpraw.

W przypadku przedstawionym w pytaniu przyczyną rozwiązania umowy o pracę jest likwidacja firmy. Przyczyna ta leży zatem po stronie pracodawcy, a nie pracownika. O tym, czy w takiej sytuacji pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna decyduje więc liczba pracowników zatrudnionych u pracodawcy. Od tego zależy bowiem, czy do pracodawcy stosuje się ustawę o zwolnieniach grupowych, gwarantującą prawo do odprawy.

Jeżeli pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, powinien wypłacić zwalnianemu pracownikowi odprawę w wysokości 2-miesięcznego wynagrodzenia. W przeciwnym wypadku (gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników) odprawa nie przysługuje.

Autorem odpowiedzi jest: 

Katarzyna Pietruszyńska


Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz
AUTOR
Specjalista z zakresu prawa pracy, autorka licznych artykułów, porad i wyjaśnień z zakresu prawa pracy, w tym w szczególności dotyczących problematyki urlopów wypoczynkowych, nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo