Wypłata opodatkowanego świadczenia z ZFŚS pracownicy przebywającej na urlopie wychowawczym a koszty uzyskania przychodów

Rafał Styczyński
Rafał Styczyński
11.03.2011AKTUALNE

Pytanie:

Czy należy zastosować koszty uzyskania przychodu w przypadku wypłacenia świadczenia opodatkowanego z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracownicy przebywającej na urlopie wychowawczym (pracownica nie osiąga żadnych innych przychodów)?

Odpowiedź:

Pomimo iż pracownica osiągnęła tylko wskazany przychód w postaci opodatkowanych świadczeń z ZFŚS, przy ustalaniu zaliczki należy potrącić pracownicze koszty uzyskania przychodu.

1. Nie tylko wynagrodzenie jest przychodem ze stosunku pracy

Przychodami ze stosunku pracy lub stosunków pokrewnych są wszelkie świadczenia, jakie otrzymuje pracownik w związku z łączącym go pracodawcą stosunkiem pracy, a w szczególności:

  • wynagrodzenia zasadnicze (uposażenie),
  • wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,
  • różnego rodzaju dodatki,
  • nagrody,
  • ekwiwalenty za niewykorzystany urlop,
  • świadczenia w naturze lub inne nieodpłatne lub częściowo odpłatne świadczenia.
Zakłady pracy oraz inni pracodawcy zobowiązani są do pobierania od dochodu pracowników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W przypadku, gdy pracownik otrzyma od pracodawcy opodatkowane świadczenie z ZFŚS, w skład dochodu do opodatkowania w formie zaliczki wlicza się też wartość tego świadczenia.

2. Wypłata świadczenia socjalnego w trakcie urlopu wychowawczego - należy zastosować pracownicze koszty

Przy ustalaniu zaliczek należy zastosować tzw. pracownicze koszty uzyskania przychodów. Przekazanie pracownikowi tylko świadczeń z ZFŚS nie skutkuje brakiem możliwości potrącenia wskazanych kosztów.

US: Nawet na urlopie wychowawczym można stosować pracownicze KUP
Otrzymane przez pracowników różnego rodzaju świadczenia o charakterze pieniężnym i niepieniężnym stanowią przychód ze stosunku pracy. Bez znaczenia dla ich kwalifikacji pozostaje to, że zostały one wypłacone pracownikom, którzy przebywają na urlopach macierzyńskich, urlopach wychowawczych czy urlopach bezpłatnych i nie uzyskują od pracodawcy innych przychodów. To oznacza, że pracodawca - jako płatnik - jest zobowiązany do poboru zaliczki na podatek dochodowy. Przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy od świadczeń przekazanych pracownikom powinien zastosować skalę podatkową i koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku pracy. Przy tym w sytuacji, kiedy pracodawca oblicza miesięczną zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, a ustawowe koszty uzyskania przychodu przekraczają kwotę przychodu danego miesiąca, to w PIT-11 pracodawca może wykazać tylko faktyczną kwotę potrąconych kosztów. Kwota pełnych miesięcznych kosztów uzyskania przychodu będzie zastosowana w rocznym rozliczeniu - zeznaniu.
(Pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 4 stycznia 2011 r., nr IPPB2/415-916/10-2/AS).

Co prawda wskazana interpretacja dotyczyła przekazania pracownikowi nieodpłatnych świadczeń, jednak w drodze analogii ma również zastosowanie do świadczeń z ZFŚS, które podlegają opodatkowaniu.

Autorem odpowiedzi jest: 

Rafał Styczyński


Rafał Styczyński
AUTOR
Doradca podatkowy, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego. Prowadzi kancelarię doradztwa podatkowego

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo