Portal Kadrowo-płacowy Portal Kadrowo-płacowy - Codziennie bieżące informacje

Nie pamiętasz hasła?
» Kadry»Aktualności Kadry»Kadry - Aktualności 2013

Kadry - Aktualności 2013

Do 31 stycznia należy poinformować pracowników o nietworzeniu ZFŚS

Katarzyna Borkowska 21 stycznia 2013
Pracodawcy, zatrudniający mniej niż 20 pracowników, nieobjęci układem zbiorowym pracy oraz niezobowiązani do wydania regulaminu wynagradzania, w przypadku podjęcia decyzji o nietworzeniu ZFŚS i niewypłacaniu świadczenia urlopowego, powinni w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego przekazać pracownikom stosowną informację.
Przypomnijmy, że zobligowani do tworzenia ZFŚS są pracodawcy:
  • zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku, co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty (art. 3 ust. 1 ustawy o zfśs);
  • prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych - bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników (art. 3 ust. 2 ustawy o zfśs).
Pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników
Firmy, w których na dzień 1 stycznia danego roku zatrudnionych jest mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą (a zatem fakultatywnie) tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych lub mogą wypłacać świadczenie urlopowe.
Jeśli jednak wspomniane małe firmy (nieobjęte układem zbiorowym pracy oraz niezobowiązane do wydania regulaminu wynagradzania) nie zdecydują się na ZFŚS, to powinny przekazać pracownikom informację w sprawie nietworzenia ZFŚS i niewypłacania świadczenia urlopowego.
Wybór sposobu poinformowania pracowników należy do pracodawcy, przepisy stanowią jedynie by był to „sposób przyjęty u danego pracodawcy”. Może to być zatem informacja wywieszona na tablicy ogłoszeń, wstawiona do intranetu, jeśli firma takim dysponuje, czy przekazana e-mailem do każdego z pracowników.
Ważne! Obowiązek informacyjny należy spełnić do końca stycznia.
Konsekwencje przekroczenia terminu
Wprawdzie z orzeczenia Sądu Okręgowego w Warszawie z 15 stycznia 2008 r. (XII Pa 442/07) wynika, że termin ten ma jedynie charakter instrukcyjny, a jego niedotrzymanie nie powoduje obowiązku wypłaty świadczeń urlopowych, nie jest też zagrożone karą grzywny, jednak linia orzecznicza nie jest w tym zakresie jednolita.
Z wyroku NSA z 1 marca 2007 r. (I OSK 814/06) wynika bowiem, że niedopełnienie przez pracodawcę obowiązku informacyjnego stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny zgodnie z art. 12a ust. 1 ustawy o zfśs. Ponieważ jednak pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników nie są zobowiązani do wypłacania świadczenia urlopowego, to świadczenie urlopowe nie może być traktowane, jako świadczenie należne pracownikom. A zatem jeśli pracodawca przekroczy termin na poinformowanie pracowników, to nie jest zobligowany do wypłaty świadczeń urlopowych.
Pracodawcy zatrudniający, co najmniej 20 pracowników
U pracodawców zatrudniających, co najmniej 20 pracowników, objętych układem zbiorowym pracy, postanowienia w sprawie nietworzenia ZFŚS i niewypłacania świadczenia urlopowego zawiera się w układzie zbiorowym pracy.
Jeżeli u takich pracodawców pracownicy nie są objęci układem zbiorowym pracy, postanowienia w sprawie nietworzenia funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego zawiera się w regulaminie wynagradzania.
Autor: Katarzyna Borkowska, prawnik
wróć do listy
Ocena:

0 głosów



Artykuł bezpłatny

Jesteś już użytkownikiem portalu kadrowo-płacowego? Zaloguj się!

Nie pamiętasz hasła?

Powiązane artykuły

W 2012 r. odpisy na ZFŚS i świadczenie urlopowe w wysokości z 2011 r.!

9 stycznia 2012

Pracodawcy tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz wypłacający świadczenie urlopowe nie muszą czekać na lutowe obwieszczenie Prezesa GUS. W 2012 r. odpisy na ZFŚS oraz wysokość...

MEN: Dyrektor szkoły ma prawo żądać dokumentów poświadczających wysokość...

2 lipca 2012

Kto i na jakiej podstawie jest zobowiązany naliczyć odpis na ZFŚS na nauczycieli pobierających emerytury, renty i nauczycielskie świadczenia kompensacyjne? Czy dyrektor szkoły może domagać się od...

Jaki odpis na ZFŚS na pracownika pobierającego emeryturę?

Aneta Mościcka 23 stycznia 2012

Czy nieulgowe świadczenia, finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są oskładkowanie oraz jak naliczać odpis na ZFŚS na pracownika posiadającego uprawnienia do emerytury?...

Świadczenia i odpis na ZFŚS dla emeryta - byłego pracownika zakładu, który...

Emilia Wawrzyszczuk 15 lutego 2012

Pytanie: Proszę o poradę w sprawie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dla nauczyciela emeryta. Ostatnim miejscem zatrudnienia nauczyciela przed przejściem na emeryturę był zespół placówek...

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2014
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zgłoś wydarzenie

Zbliżające się wydarzenia:

Więcej: Kalendarz wydarzeń
Realizacja: Ideo, Powered by:
Portalkadrowy.pl Copyright © 2007-2012 Wszelkie prawa zastrzeżone

Strona używa plików cookies.

Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.