Sporządzenie grafiku czasu pracy w zakładzie pracującym na 3 zmiany

Joanna Suchanowska
Joanna Suchanowska
17.03.2016AKTUALNE

Sporządzenie grafiku czasu pracy w zakładzie pracującym na 3 zmiany
Pytanie:

W jaki sposób sporządzić harmonogram pracy zmianowej dla pracowników zatrudnionych w podstawowym systemie czasu pracy, w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym? Proszę o przykład grafiku obejmującego pracę na 3 zmiany, z uwzględnieniem dni wolnych z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy oraz pracy w niedzielę i święta, przy założeniu że pierwsza zmiana pracuje w godz. 6.00 – 14.00, druga od 14.00 do 22.00, a trzecia w godz. 22.00 do 6.00 rano.

Odpowiedź:

Planując rozkład czasu pracy pracowników pracodawca pamiętać o tym, aby planować ich czas pracy w pełnym obowiązującym wymiarze, zapewniać odpowiednią liczbę dni wolnych od pracy oraz o zachowaniu minimalnych okresów odpoczynków dobowych i tygodniowych.

Pracą zmianową jest wykonywanie pracy według ustalonego rozkładu czasu pracy przewidującego zmianę pory wykonywania pracy przez poszczególnych pracowników po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni. Pracę zmianową pracodawca może zastosować w stosunku do wszystkich zatrudnionych w zakładzie pracowników bez względu na system czasu pracy, jakim są objęci.

Zmianowa organizacja pracy dopuszcza powierzanie pracownikom pracy na różnych zmianach. Przenosząc pracownika do pracy z jednej na drugą zmianę, pracodawca musi jednak pilnować, aby takie działanie nie powodowało naruszenia przepisów prawa pracy o czasie pracy, a przede wszystkim by zachowane były minimalne okresy odpoczynków dobowych i tygodniowych.

Konieczność zagwarantowania pracownikom odpowiedniej liczby dni wolnych od pracy oraz minimalnej długości odpoczynków dobowych i tygodniowych powoduje, że stosując rozkład trzyzmianowy w podstawowym systemie czasu pracy pracodawca nie jest w stanie zapewnić funkcjonowania firmy całodobowo przez 7 dni w tygodniu. Jak pokazuje przestawiony powyżej rozkład czasu pracy pracodawca musi albo zapewniać całe dni wolne od pracy w firmie albo (co widać w ostatnim tygodniu kwietnia) zapewniać dni wolne dla poszczególnych zmian powodując tym, że nie wszystkie zmiany w niektórych dniach tygodnia będą obsadzone.

Autorem odpowiedzi jest: 

Joanna Kaleta


Joanna Suchanowska
AUTOR
Adwokat, specjalizuje się m.in. w zagadnieniach czasu pracy oraz wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy, szkoleniowiec z dużym doświadczeniem prowadzący zarówno szkolenia otwarte jak i zamknięte; autor licznych publikacji z zakresu prawa pracy.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo